Airani ajalugu

See on pärit Kesk-Aasiast ning seda joodi juba 1000 aastatenne ühist ajaarvamist.

Airan on traditsiooniliselt külm keefirilaadne jook, mis koosneb jogurtist, veest ja soolast. Kust see täpselt tulnud on, keegi ei tea, kuid usutakse, et selle originaalalged pärinevad Türgist. Airan on väga populaarne jook nii Balkani maades kui Kesk-Aasias.

Erinevates riikides selle valmistamise retsept varieerub ning nagu heale lapsele kohane, on igas regioonis airanil ka oma kohalik nimi.

Airani võib juua ka jahutatult. Näiteks suviti pannakse airani sisse jääd, mündilehti ja kurki, et jook eriti värskendav oleks.

Türgis on airan lausa nii populaarne, et pakub konkurentsi teistele karastusjookidele, sealhulgas Coca-Colale. Suured kiirtoidurestoranid, nagu McDonald’s ja Burger King, on airani lisanud isegi oma menüüsse.

Mountains

Armeenias nimetatakse Airani Than’iks. Usutakse, et Than’i valmistamise saladusi teadsid ammustel aegadel vaid kõrgmäestiku külade elanikud, kes oma teadmisi hoolikalt saladuses hoidsid

Airan

Legendi järgi ei olnud Than’i juuretist lihtne saada, sest Armeenia kõrgmäestiku elanikud ei soovinud Thani retsepti avaldada ega juuretist võõrastele anda selle arvatava soodsa mõju tõttu kaukaasia rahvaste pikaealisusele. Küla vanemad elanikud hoiatasid lausa noori džigitte, et kas või väikese osa imelise juuretise ära andmisel hävineb kogu Than’i juuretis.

Autor: Konstantin Makovsky
Autor: Konstantin Makovsky

Juuretise saladuse sai teada aga vene kaunitar, kelle ilu ees ei suutnud Armeenia vürst ennast tagasi hoida. Paludes kaunitari kätt ja südant, ei pakkunud vürst mitte poolt kuningriiki, vaid 10 puuda Than’i juuretist. Väidetavalt nii sattuski see jook Venemaale. Tänapäeval on see jook tuntud kogu Euroopas, sealhulgas ka Eestis. Airani toodetakse Harjumaal Kose alevikus alates 2011. aastast

Caucasian

Armeenia rahvusliku pärimuse kohaselt kasutasid kaukaaslased jooki organismi vee ja soola tasakaalu taastamiseks aga samuti ka pohmellisündroomi leevendamiseks