Airani ajalugu

See on pärit Kesk-Aasiast ning seda joodi juba 1000 aastat enne ühist ajaarvamist.

Airaan on traditsiooniliselt külm keefirilaadne jook, mis koosneb jogurtist, veest ja soolast. Kust see täpselt tulnud on, keegi ei tea, kuid usutakse, et selle originaalalged pärinevad Türgist. Airaan on väga populaarne jook nii Balkani maades kui Kesk-Aasias.

Erinevates riikides selle valmistamise retsept varieerub ning nagu heale lapsele kohane, on igas regioonis airaanil ka oma kohalik nimi.

Airaani võib juua ka jahutatult. Näiteks suviti pannakse airaani sisse jääd, mündilehti ja kurki, et jook eriti värskendav oleks.

Türgis on airaan lausa nii populaarne, et pakub konkurentsi teistele karastusjookidele, sealhulgas Coca-Colale. Suured kiirtoidurestoranid, nagu McDonald’s ja Burger King, on airaani lisanud isegi oma menüüsse.

Armeenias nimetatakse airaani omadustega jooki thaniks. Usutakse, et thani valmistamise saladusi teadsid ammustel aegadel ainult kõrgmäestiku külade elanikud, kes hoolikalt oma teadmisis saladuses hoidsid.

Legendi järgi huvitusid XIX sajandi keskel  vene arstid kaukaasia rahvaste pikaealisuse saladusest. Arstid jõudsid järeldusele, et  than omab bakteriaalseid omadusi ja leevendab suurepäraselt mitmeid mao- ning soolestiku vaegusi. Juuretist saada ei olnud aga lihtne, sest Armeenia mägilased ei avaldanud thani retsepti. Aksakaalid hoiatasid lausa noori džigitte, et kui nad annavad ära kasvõi väikese osa ime juuretisest, hävineb kogu thani juuretis.

Autor: Konstantin Makovsky
Autor: Konstantin Makovsky

Juuretise saladuse sai teada aga vene kaunitar, kelle ilu ees ei suutnud Armeenia vürst ennast tagasi hoida. Paludes kaunitari kätt ja südant, ei pakkunud vürts mitte poolt kuningriiki, vaid 10 puuda thani juuretist. Nii sattus see jook Venemaale ja nüüd on see tuntud kogu Euroopas, sealhulgas ka Eestis. Airaani ei too me teistest riikidest sisse, vaid valmistame seda ise Harjumaal Kose alevikus.

Rahvuslikust pärimusest on teada thani kasulikust mõjust inimese tervisele. Kaukaaslased kasutasid jooki organismis vee ja soola tasakaalu saavutamiseks ning ka pohmellisündroomi kiireks leevendamiseks.